Новини проекту
Новий навчальний рік!
Найзахопливіші детективи для підлітка
Wizeclub Education: курси додаткової освіти в Україні
Що робити, якщо болить поперек
Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Мобільні додатки для підтримки організації навчання та співпраці в освітньому процесі
Школа англійської для дітей: важливість навчання та як вибрати кращу школу
Хто такий Зевс?
Вивчаємо англійську за допомогою читання
Благодійність та соціальна відповідальність бізнесу
Як обрати надувний басейн?
Як створити і розкрутити групу у Фейсбуці без блокування
Практичні рекомендації по вибору школи англійської мови
Options for checking articles and other texts for uniqueness
Різниця між Lightning та USB Type-C: одна з відмінностей iPhone
Столична Ювелірна Фабрика
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
iPhone 11 128 GB White
Програмування мовою Java для дітей — як батьки можуть допомогти в навчанні
Нюанси пошуку репетитора з англійської мови
Плюси та мінуси вивчення англійської по Скайпу
Роздруківка журналів
Either work or music: 5 myths about musicians and work
На лижі за кордон. Зимові тури в Закопане
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Огляд смартфону Самсунг А53: що пропонує південнокорейський субфлагман
БЕЗПЕКА В ІНТЕРНЕТІ
Вітаємо з Днем Вчителя!
Портал E-schools відновлює роботу
Канікули 2022
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Голосування
Як Вам новий сайт?
Всього 4 людини

Маланки та Василя: історія свят.

Дата: 29 грудня 2023 о 10:26, Оновлено 29 грудня 2023 о 11:11
Автор: Чуба О. А.
12 переглядів

Після переходу ПЦУ та УГКЦ на новоюліанський календар більшість великих церковних свят зсунулися на 13 днів раніше. Тож Маланки тепер святкуватиметься 31 грудня, а не 13 січня. Вже 1 січня наступить свято Василя. Обидва, попри прив’язку до релігійних, носять світський характер. Тож звичаї та обряди відрізняю.ться.

Свято Маланки і Василя, або як його просто називають - Василя та Маланки - це насправді два свята. Але відзначають їх одне за одним, а традиції настільки тісно переплелися, що дві дати стали одним великим святом. Цього року ми відзначаємо його вже за новим церковним календарем - розповідаємо, коли, а також про його традиції та заборони.

Коли свято Василя і Маланки за новим стилем 

У зв'язку з переходом Православної церкви України на новий церковний календар усі дати неперехідних свят (тобто, фіксовані) змістилися на 13 днів раніше. Це означає, що за новим стилем Маланка - 31 грудня, а Василя - 1 січня. Тобто, обидва свята випадають на переддень і початок Нового року.

Традиції та святкування Маланки та Василя

Маланка і Василь - це, як уже говорилося, народні назви свят. Увечері на Маланку традиційно відзначають Щедрий вечір, або багатий Святвечір. За святковим столом збирається вся родина, а на стіл ставлять найкращі страви, обов'язково - щедру кутю та узвар. Птицю і рибу не подають - щоб щастя не "полетіло" і не "поплило".

Після застілля заведено просити одне в одного вибачення, а молодь традиційно вбирається і йде щедрувати після заходу сонця аж до опівночі - співають щедрівки, відганяючи всіляку нечисть, і вітають усіх зі святом. Господарі, що зустрічають, пригощають щедрівників солодощами, а нині заведено давати й кілька монеток. Цікаво, що якщо раніше Щедрий вечір припадав на Старий Новий рік, то нині - це напередодні Нового року, тобто, на новорічний стіл, окрім інших страв, потрібно буде поставити кутю та узвар.

Одна з традицій Маланки - господиням потрібно обійти кожну кімнату в домі з трьома запаленими свічками. Вважається, що в ніч на Василя злі духи отримують особливу силу, тож їх слід було відлякати та захистити дім від бід. 

За старих часів у ніч з Меланки на Василя також спалювали старий одяг і одягали новий - це символізувало початок нового життя. Незаміжні дівчата ж у цей час традиційно ворожили. Після опівночі або рано вранці на Василя чоловіки вирушали до сусідів, родичів, друзів, щоб "засіяти" їх. Для цього навколо оселі та в хаті розсипали зерна пшениці, вівса, ячменю, жита і говорили: "На щастя, на здоров'я, на Новий рік". Вважається дуже гарною прикметою, якщо першим поріг хати в новому році переступить чоловік. Тому й засівати вирушали тільки хлопці та чоловіки. Ба більше, на свято Василя традиційно йдуть свататися, тож у цей час незаміжнім дівчатам можна чекати в гості не лише посівальників.

Ворожіння на Маланки

Ніч із Маланки на Василя вважається однією з наймагічніших і найпридатнішою для ворожінь - на кохання, судженого і заміжжя. Згідно з повір'ям, у ніч з 13 на 14 січня нечиста сила краде на небі Місяць, щоб настала непроглядна темрява. З потойбічного світу виходять духи і бродять серед нас - ось дуже слушна нагода поставити їм запитання й отримати відповіді. Є кілька способів таких ворожінь:

  • Ворожіння з чоботом

Одне з найпопулярніших: слід узяти свій чобіт і опівночі, стоячи на порозі у себе вдома, кинути його на вулицю, якнайдалі. Куди чобіт впаде носком - звідти й чекати нареченого.

  • Ворожіння на воску

Теж вельми популярне, але з цим ворожінням радять бути обережним: за повір'ям, усе нагадане воском обов'язково збувається. Для ворожіння потрібно розтопити віск в окремому посуді, а потім вилити його в чашку з водою - віск набуватиме будь-яких форм, за якими і ворожать на майбутнє.

  • Ворожіння на рисі

Узяти чашку рису і зі словами "Скажи, долю, чого ж мені чекати: доброго чи злого" загадати бажання і висипати крупу з чашки на стіл. Потім потрібно вибрати з крупинок усі погані й перерахувати їх. Якщо їх непарна кількість - не збудеться бажання, парна - збудеться.

Василя і Маланки - заборони і забобони

За народними повір'ями у свято Василя і Маланки заборонено таке:

  • не можна виносити сміття, особливо ввечері - винесеш щастя і благополуччя;
  • не можна сваритися і лаятися;
  • не варто брати і давати в борг - весь рік будеш у боргах ходити;
  • не варто надягати поношений одяг і одяг темного кольору;
  • не можна вголос говорити число "тринадцять";
  • жінкам не можна засівати.

Також не радять у свято перераховувати дрібні монети - це до бідності, а ось великі купюри, навпаки, можна. Заручини на Василя обов'язково призведуть до вдалого шлюбу, а дитина, яка народиться цього дня, буде щасливою.

Коментарі:
Залишати коментарі можуть тільки авторизовані відвідувачі.